Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses KLSR060.T
Littelfuse Inc. KLSR060.T
Part Number
KLSR060.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 329 pcs
Product Parameter
Part NumberKLSR060.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating60A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassRK1
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA AC, 20kA DC
Mounting TypeHolder
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension1.063" Dia x 5.500" L (27.00mm x 139.70mm)