Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses KLLU650.X
Littelfuse Inc. KLLU650.X
Part Number
KLLU650.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 650A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 33 pcs
Product Parameter
Part NumberKLLU650.X
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating650A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeSlow
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassL
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA AC, 20kA DC
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)