Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses JLLS700.X
Littelfuse Inc. JLLS700.X
Part Number
JLLS700.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 700A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 70 pcs
Product Parameter
Part NumberJLLS700.X
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating700A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassT
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.500" Dia x 1.858" L (63.50mm x 47.20mm)