Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses JLLS100.V
Littelfuse Inc. JLLS100.V
Part Number
JLLS100.V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 533 pcs
Product Parameter
Part NumberJLLS100.V
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating100A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC300V
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassT
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.811" Dia x 1.642" L (20.60mm x 41.70mm)