Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses JLLN600.X
Littelfuse Inc. JLLN600.X
Part Number
JLLN600.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 600A 300VAC/125VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 183 pcs
Product Parameter
Part NumberJLLN600.X
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating600A
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassT
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA AC, 20kA DC
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.594" Dia x 0.874" L (40.50mm x 22.20mm)