Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses CCMR045.T
Littelfuse Inc. CCMR045.T
Part Number
CCMR045.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 45A 600VAC/250VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 20 pcs
    29.40000/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberCCMR045.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating45A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC250V
Response TimeSlow
ApplicationsMotor Protection
Features-
ClassCD
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage300kA AC, 20kA DC
Mounting TypeHolder
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)