Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 39018R2C2.75
Littelfuse Inc. 39018R2C2.75
Part Number
39018R2C2.75
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 390A 2.75KVAC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 18 pcs
Product Parameter
Part Number39018R2C2.75
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating390A
Voltage Rating - AC2750V (2.75kV)
Voltage Rating - DC-
Response Time-
ApplicationsMotor Protection
FeaturesIndicating
ClassR
Approvals-
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage80kA
Mounting TypeHolder
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension10.875" L x 3.000" W x 6.380" H (276.23mm x 76.20mm x 162.05mm)