Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB85AT3G
Littelfuse Inc. 1SMB85AT3G
Part Number
1SMB85AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1SMB85AT3G
Part StatusLast Time Buy
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency220pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)