Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB75AT3G
Littelfuse Inc. 1SMB75AT3G
Part Number
1SMB75AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1SMB75AT3G
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency245pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)