Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB45AT3G
Littelfuse Inc. 1SMB45AT3G
Part Number
1SMB45AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1SMB45AT3G
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency385pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)