Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB40AT3G
Littelfuse Inc. 1SMB40AT3G
Part Number
1SMB40AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1SMB40AT3G
Part StatusLast Time Buy
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency430pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)