Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB28CAT3G
Littelfuse Inc. 1SMB28CAT3G
Part Number
1SMB28CAT3G
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
Product Parameter
Part Number1SMB28CAT3G
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency310pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)