Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB20CAT3G
Littelfuse Inc. 1SMB20CAT3G
Part Number
1SMB20CAT3G
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Product Parameter
Part Number1SMB20CAT3G
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency425pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)