Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB20AT3G
Littelfuse Inc. 1SMB20AT3G
Part Number
1SMB20AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1SMB20AT3G
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.5A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency790pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)