Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses 1812L190SLPR
Littelfuse Inc. 1812L190SLPR
Part Number
1812L190SLPR
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESETBL 6V 1812 1.90A LOW-R
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number1812L190SLPR
Part StatusActive
TypePolymeric
Voltage - Max6V
Current - Max50A
Current - Hold (Ih) (Max)1.9A
Current - Trip (It)4.9A
Time to Trip4.5s
Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)25 mOhm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric), Concave
Size / Dimension0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)