Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses 16R250GPR
Littelfuse Inc. 16R250GPR
Part Number
16R250GPR
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESETTABLE 16V 2.50A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number 16R250GPR
Part Status Active
Type Polymeric
Voltage - Max 16V
Current - Max 100A
Current - Hold (Ih) (Max) 2.5A
Current - Trip (It) 4.7A
Time to Trip 5s
Resistance - Initial (Ri) (Min) 22 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 53 mOhm
Resistance - 25°C (Typ) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ratings -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.500" (12.80mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)