Home Product Index Circuit Protection PTC Resettable Fuses 16R160BPR
Littelfuse Inc. 16R160BPR
Part Number
16R160BPR
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESETTABLE 16V 1.60A RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PTC Resettable Fuses
Littelfuse Inc
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number16R160BPR
Part StatusDiscontinued at Digi-Key
TypePolymeric
Voltage - Max16V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.6A
Current - Trip (It)3.2A
Time to Trip9s
Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhm
Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhm
Resistance - 25°C (Typ)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.600" (15.20mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.201" (5.10mm)