Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0TLS060.TXL
Littelfuse Inc. 0TLS060.TXL
Part Number
0TLS060.TXL
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 60A 170VDC CYLINDR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
    13.06100/pcs
  • 10 pcs
Product Parameter
Part Number0TLS060.TXL
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating60A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC170V
Response TimeFast
ApplicationsTelecom
Features-
Class-
ApprovalsCE, UR
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage100kA
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.563" Dia x 1.740" L (14.30mm x 44.20mm)