Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0SPF025.HXR
Littelfuse Inc. 0SPF025.HXR
Part Number
0SPF025.HXR
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 25A 1KVDC 5AG
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 282 pcs
    15.50000/pcs
  • 5 pcs
    9.44400/pcs
  • 10 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number0SPF025.HXR
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating25A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Response TimeFast
ApplicationsSolar (Photovoltaic)
Features-
Class-
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage20kA
Mounting TypePCB
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)