Home Product Index Circuit Protection Fuses 0MAX080.HXGLO
Littelfuse Inc. 0MAX080.HXGLO
Part Number
0MAX080.HXGLO
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE AUTO 80A 32VAC/VDC 100PC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
    2.25250/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number0MAX080.HXGLO
Part StatusActive
Fuse TypeAutomotive
Current Rating80A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseBlade, Max
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE
Operating Temperature-
ColorClear
Size / Dimension1.150" L x 0.348" W x 0.850" H (29.21mm x 8.85mm x 21.59mm)