Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0LMF010.U
Littelfuse Inc. 0LMF010.U
Part Number
0LMF010.U
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 10A 300VAC NON STD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
    2.01600/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number0LMF010.U
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating10A
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
Class-
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Mounting TypeHolder
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)