Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0JLS500.X
Littelfuse Inc. 0JLS500.X
Part Number
0JLS500.X
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 500A 600VAC CYLINDR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 57 pcs
Product Parameter
Part Number0JLS500.X
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating500A
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
ClassJ
ApprovalsCE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage200kA
Mounting TypeHolder
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)