Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0CCL050.V
Littelfuse Inc. 0CCL050.V
Part Number
0CCL050.V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CRTRDGE 50A 125VDC CYLINDR
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 268 pcs
Product Parameter
Part Number0CCL050.V
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating50A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
ApplicationsLift Trucks
Features-
Class-
Approvals-
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Mounting TypeBolt Mount
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.750" Dia x 3.629" L (19.05mm x 92.18mm)