Home Product Index Circuit Protection Electrical, Specialty Fuses 0BLF015.T
Littelfuse Inc. 0BLF015.T
Part Number
0BLF015.T
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE CARTRIDGE 15A 250VAC 5AG
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Electrical, Specialty Fuses
Littelfuse Inc
In Stock 95 pcs
    3.07500/pcs
  • 5 pcs
    2.36600/pcs
  • 10 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number0BLF015.T
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge
Current Rating15A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
ApplicationsElectrical, Industrial
Features-
Class-
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Mounting TypeHolder
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)