| Part Number | 02CO080.Z |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Cartridge |
| Current Rating | 80A |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Response Time | Slow |
| Applications | Motor Protection |
| Features | - |
| Class | - |
| Approvals | CSA |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 80kA DC |
| Mounting Type | Bolt Mount |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) |
| Size / Dimension | 1.417" Dia x 2.677" L (36.00mm x 68.00mm) |