| Part Number | 0272001.V |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 1A |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |
| Melting I²t | 0.0648 |
| Approvals | CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm) |
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD
In Stock: 514
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: Mill-Max Manufacturing Corp.
Description: CONN PC PIN CIRC 0.072DIA GOLD
In Stock: 0
Manufacturer: Weidmuller
Description: DIN RAIL 35MMX15MM UNSLOT 2M
In Stock: 7