| Part Number | 0268.031V |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 31mA |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |
| Melting I²t | - |
| Approvals | CSA, QPL, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.235" Dia x 0.290" H (5.97mm x 7.37mm) |
Manufacturer: Molex, LLC
Description: CABLE JUMPER 10POS 2.54MM 5"
In Stock: 0