Home Product Index Circuit Protection Fuses 025103.5MAT1
Littelfuse Inc. 025103.5MAT1
Part Number
025103.5MAT1
Description
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC
Product Parameter
Part Number025103.5MAT1
Part StatusObsolete
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating3.5A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t1.58
ApprovalsCSA, PSE, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)