| Part Number | 0251.375MAT1 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 375mA |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 125V |
| Response Time | Fast |
| Package / Case | Axial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |
| Melting I²t | 0.0296 |
| Approvals | CSA, UR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
Manufacturer: Greenlee Communications
Description: CUTTER SIDE OVAL 8.13"
In Stock: 0