| Part Number | 0232002.MXEP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Medium |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Melting I²t | 8.25 |
| Approvals | CE, KC, PSE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 125VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM
In Stock: 606