Home Product Index Circuit Protection Fuses 0230.600DRT2SP
Littelfuse Inc. 0230.600DRT2SP
Part Number
0230.600DRT2SP
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Fuses
Littelfuse Inc
Product Parameter
Part Number0230.600DRT2SP
Part StatusActive
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.75
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)