| Part Number | 0219002.MXAE |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Current Rating | 2A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 150A |
| Melting I²t | 92.705 |
| Approvals | CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 40MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
In Stock: 0