| Part Number | 0203003.URG |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow |
| Package / Case | 2-SMD, Gull Wing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |
| Melting I²t | 4.4 |
| Approvals | CSA, UL |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Color | - |
| Size / Dimension | 0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm) |
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD
In Stock: 175
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD
In Stock: 78
Manufacturer: Littelfuse Inc.
Description: FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD
In Stock: 0