| Part Number | LTS-313AP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Characters | 1 |
| Size / Dimension | 0.738" H x 0.388" W x 0.200" D (18.75mm x 9.85mm x 5.08mm) |
| Display Format | - |
| Digit/Alpha Size | 0.30" (7.62mm) |
| Display Type | 7-Segment |
| Common Pin | Common Cathode |
| Color | Red |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.1V |
| Current - Test | 20mA |
| Millicandela Rating | 0.75mcd |
| Wavelength - Peak | 697nm |
| Power Dissipation (Max) | 40mW |
| Package / Case | 10-DIP (0.300", 7.62mm) |
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT ORANGE 1.0" CC
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT GREEN 1.0" CC
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT RED LC 1.0" CCR&LHD
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT ORANGE 1.0" CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT GREEN 1.0" CA
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: DISPLAY 1DGT RED 1.0" LC CAR&LHD
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 7-SEG .28" 1DIGIT BLUE CC
In Stock: 1960