| Part Number | LTPL-P011MS |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Color | White, Warm |
| CCT (K) | 3000K |
| Flux @ 85°C, Current - Test | - |
| Flux @ 25°C, Current - Test | 41 lm (31 lm ~ 52 lm) |
| Current - Test | 350mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.7V |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 32 lm/W |
| CRI (Color Rendering Index) | 80 |
| Current - Max | 400mA |
| Viewing Angle | 120° |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, Gull Wing, Exposed Pad |
| Supplier Device Package | - |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.224" (5.70mm) |
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 500MA 665MW 365NM
In Stock: 9500
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 500MA 970MW 385NM
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED 500MA 100MW 405NM
In Stock: 1500
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: EMITTER UV 412NM 700MA SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: EMITTER UV 430NM 700MA SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED C08 WARM WHITE 2700K 8SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Lite-On Inc.
Description: LED C08 WARM WHITE 3000K 8SMD
In Stock: 0