| Part Number | LTC4416IMS-1#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Source Selector Switch |
| FET Type | P-Channel |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| Internal Switch(s) | No |
| Delay Time - ON | 60µs |
| Delay Time - OFF | 30µs |
| Current - Output (Max) | - |
| Current - Supply | 130µA |
| Voltage - Supply | 3.6 V ~ 36 V |
| Applications | Battery Backup, Industrial/Automotive, High Current Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC POWER MANAGER USB TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC POWER MANAGER USB TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-5
In Stock: 2000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-5
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-6
In Stock: 27500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-6
In Stock: 7500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ORING DIODE CTLR TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ORING DIODE CTLR TSOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT TSOT23-6
In Stock: 0