| Part Number | LTC4155EUFD#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells | 1 |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Programmable Features | - |
| Fault Protection | Over Voltage |
| Charge Current - Max | 3.7A |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
| Interface | I²C, USB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COUNTER/GAUGE GAS/BATT 10MSOP
In Stock: 210
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COUNTER/GAUGE GAS/BATT 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COUNTER/GAUGE GAS/BATT 10MSOP
In Stock: 5
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COUNTER/GAUGE GAS/BATT 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN
In Stock: 1362
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN
In Stock: 482
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10MSOP
In Stock: 486
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CURRENT MONITOR(12BIT) 10MSOP
In Stock: 0