| Part Number | LTC3786EMSE#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Output Type | Transistor Driver |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Phases | 1 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 38 V |
| Frequency - Switching | 105kHz ~ 760kHz |
| Duty Cycle (Max) | 96% |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Clock Sync | No |
| Serial Interfaces | - |
| Control Features | Current Limit, Enable, Frequency Control, Power Good, Soft Start |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-MSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG DL BUCK/LINEAR 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG DL BUCK/LINEAR 10MSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16SSOP
In Stock: 208
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 498
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 18
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16SSOP
In Stock: 2265
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG CTRLR BUCK 16SSOP
In Stock: 0