| Part Number | LTC3564IDCB#TRMPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Current - Output | 1.25A |
| Frequency - Switching | 2.25MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-WFDFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 6-DFN (2x3) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 0.8A SYNC TSOT23
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 381
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 2500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 1670
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 1044
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK ADJ 1A SYNC 8DFN
In Stock: 0