| Part Number | LTC3440EMS |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Current - Output | 600mA |
| Frequency - Switching | 300kHz ~ 2MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN
In Stock: 6000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.3A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 3000
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.2V 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.5A 6DFN
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.5V 0.5A 6DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG LDO 1.8V 0.5A 6DFN
In Stock: 0