| Part Number | LTC3115MPFE-2#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck-Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 2.2V |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.7V |
| Voltage - Output (Max) | 40V |
| Current - Output | 800mA, 2A |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 2MHz |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP-EP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ 1A/2A 16DFN
In Stock: 4925
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ 1A/2A 16DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 0.8A/2A 16DFN
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 0.8A/2A 16DFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 1A/2A 20TSSOP
In Stock: 3440
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 1A/2A 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ SYNC 20TSSOP
In Stock: 736
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BUCK BST ADJ SYNC 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 1A/2A 20TSSOP
In Stock: 914
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC REG BCK BST ADJ 1A/2A 20TSSOP
In Stock: 0