| Part Number | LTC2758BCLX#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 18 |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Settling Time | 2.1µs (Typ) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Differential Output | Yes |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±2 (Max), ±1 (Max) |
| Architecture | Multiplying DAC |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 37
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 32
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 165
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 111
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 12BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 10
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 14BIT QUAD VOUT 44-SSOP
In Stock: 0