| Part Number | LTC2657CUFD-L12#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Settling Time | 3.9µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I²C |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.1 |
| Architecture | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 20-QFN (5x4) |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C 20-TSSOP
In Stock: 77
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT I2C OCTAL 20TSSOP
In Stock: 0