| Part Number | LTC2655IGN-H12#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 12 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Settling Time | 3.9µs (Typ) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Differential Output | No |
| Data Interface | I²C |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5, ±0.1 |
| Architecture | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BITS SER 16SSOP
In Stock: 380
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BITS SER 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BITS SER 20QFN
In Stock: 74
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BITS SER 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 20QFN
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 16SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DAC 16BIT SRL 16SSOP
In Stock: 0