| Part Number | LTC2336CMS-18#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 18 |
| Sampling Rate (Per Second) | 250k |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | SAR |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-MSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 800KSPS SAR 48-LQFP
In Stock: 250
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 18BIT 800KSPS 48-LQFP
In Stock: 250
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 800KSPS SAR 48-LQFP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 800KSPS 48-LQFP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 800KSPS SAR 48-LQFP
In Stock: 250
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 18BIT 800KSPS 48-LQFP
In Stock: 250
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 8CH 1MSPS 48LQFP
In Stock: 224
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 18BIT 8CH 1MSPS 48LQFP
In Stock: 226
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 8CH 1MSPS 48LQFP
In Stock: 246
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 16BIT 8CH 1MSPS 48LQFP
In Stock: 137