| Part Number | LTC1744CFW#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Number of Bits | 14 |
| Sampling Rate (Per Second) | 50M |
| Number of Inputs | 1 |
| Input Type | Differential |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Architecture | Pipelined |
| Reference Type | External, Internal |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Features | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 14BIT 6MSPS 36SSOP
In Stock: 66
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 14BIT 6MSPS 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 14BIT 6MSPS 36SSOP
In Stock: 33
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 14BIT 6MSPS 36SSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP
In Stock: 19
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 65MSPS 48-TSSOP
In Stock: 0