| Part Number | LTC1556CGN |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Number of Circuits | 1 |
| Channels per Circuit | 1 |
| Voltage - VCCA | 1.8V ~ 5.5V |
| Voltage - VCCB | 2.7V ~ 10V |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Output Type | Open Drain |
| Data Rate | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Features | SIM Card Interface, Thermal-Shutdown Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL 18DIP
In Stock: 147
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 204
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC COMPARATOR LOW PWR DUAL18SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8DIP
In Stock: 463
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BANG-BANG CONTROLLER 8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC CMOS COMPARATOR WINDOW 8DIP
In Stock: 1173
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL 18DIP
In Stock: 621
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC BUILDNG BLK SW-CAP DUAL18SOIC
In Stock: 809