| Part Number | LTC1483IN8#PBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Transceiver |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 45mV |
| Data Rate | 250kbps |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 413
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 306
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 786
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 100
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 8-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP
In Stock: 500
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP
In Stock: 0