| Part Number | LTC1477CS8#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | - |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Rds On (Typ) | 70 mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting (Fixed), Over Temperature |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWTCH PCMCIA3.3V/5V SNGL8SOIC
In Stock: 516
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWTCH PCMCIA3.3V/5V SNGL8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWTCH PCMCIA3.3V/5V SNGL8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWTCH PCMCIA3.3V/5V SNGL8SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWITCH PCMCIA PROT DUAL16SOIC
In Stock: 475
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWITCH PCMCIA PROT DUAL16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWITCHNG MATRIX PCMCIA 16SOIC
In Stock: 858
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC SWITCHNG MATRIX PCMCIA 16SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT 16SSOP
In Stock: 557
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC OR CTRLR SRC SELECT 16SSOP
In Stock: 0