| Part Number | LTC1296CCSW#TRPBF |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 46.5k |
| Data Interface | Serial, Parallel |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Voltage - Supply | ±5V, 5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP
In Stock: 42
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 38
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 28
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP
In Stock: 236
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 427
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC
In Stock: 0
Manufacturer: Linear Technology
Description: IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-DIP
In Stock: 109